Jeszcze większa czułość, klasa ochrony przewyższająca wymagania normy IP69K w standardzie, większy 7-calowy ekran dotykowy oraz zmienna częstotliwość detekcji w detektorach rurowych i grawitacyjnych – to najważniejsze cechy detektorów zupełnie nowej generacji IQ4

Wprowadzenie nowej serii detektorów metali IQ4 umacnia firmę LOMA SYSTEMS® (www.loma.com) na pozycji lidera wśród producentów systemów kontroli produktów dla branży spożywczej. Zastosowanie przełomowych technologii zapewnia lepszą czułość – w porównaniu z wcześniejszymi modelami – oraz pozwala zaoferować – po raz pierwszy w branży – szereg nowych funkcji pomagających osiągnąć optymalną wydajność produkcji.

Bazując na swoim 50-letnim doświadczeniu w rozwijaniu zaawansowanych technologii detekcji metali, firma LOMA opracowała nową serię IQ4 nie tylko po to, by zaspokoić typowe potrzeby związane z kontrolą produktów w warunkach produkcyjnych, ale także by dostarczyć swoim klientom jeszcze więcej korzyści w zakresie wydajności, użyteczności, jakości i elastyczności, ułatwić projektowanie procesów i linii oraz zachować niskie koszty eksploatacji, przy restrykcyjnym przestrzeganiu naczelnej w firmie LOMA zasady tworzenia urządzeń „przeznaczonych do przetrwania” (zgodnie z mottem firmy „Designed to survive”).

Dzięki połączeniu udoskonalonej funkcji Auto Learn (tj. automatycznie wspomaganego uczenia detektora nowych produktów) i wyrafinowanego przetwarzania sygnału, IQ4 zapewnia zauważalny wzrost skuteczności i wydajności wykrywania. W porównaniu z najbardziej skutecznym detektorem metali poprzedniej generacji, LOMA IQ3+ ST, nowy detektor IQ4 wykazuje nawet 35-procentową poprawę czułości wykrywania zanieczyszczeń metalicznych w najtrudniejszych do sprawdzania opakowaniach z folii metalizowanej, i to bez stosowania złożonych, kosztownych układów wieloczęstotliwościowych.

Rozwiązania zastosowane w IQ4 umożliwiły firmie LOMA wprowadzenie technologii zmiennej częstotliwości także w detektorach rurowych i grawitacyjnych, w których ograniczenia techniczne nie pozwalały jej dotąd w pełni zastosować. Wszystkie detektory nowej generacji IQ4, dysponując pasmem 31-882 kHz, mogą automatycznie dobrać optymalną częstotliwość roboczą do każdego produktu, dlatego zmiany w produkcie lub w opakowaniu, skutkujące koniecznością dostosowania częstotliwości, nie wymagają już ani kosztownej interwencji serwisu, ani nawet – niepożądanej z punktu widzenia ciągłości produkcji – interwencji operatora. Warto przypomnieć, że to właśnie firma LOMA jako pierwsza firma na świecie zastosowała technologię zmiennej częstotliwości w przemysłowych detektorach metali.

Ponadto, dzięki technologii zmiennej częstotliwości można łatwo kontrolować produkty w opakowaniach o różnych wielkościach i kształtach, zyskując jednocześnie lepszą czułość i stabilność.

W nowej serii IQ4 zastosowano też, po raz pierwszy w branży, większy 7-calowy ekran dotykowy ze zmodernizowanym, bardziej intuicyjnym interfejsem. Zmiany te wprowadzono, aby ułatwić obsługę, zapewnić lepszy wgląd w stan urządzenia i proces kontroli oraz uprościć dostęp do zaawansowanych funkcji.

Nowe głowice IQ4 stosowane w detektorach taśmowych mają w standardzie klasę ochrony IP69K, a w praktyce przewyższają jej wymagania. Zapewnia to urządzeniom ponadprzeciętną wytrzymałość i pozwala im długo pracować w najtrudniejszych warunkach spotykanych w przemyśle spożywczym mokrym. Ta wysoka klasa ochrony obejmuje całą głowicę – w tym wewnętrzną powierzchnię bramki detektora, obudowę ze szczotkowanej stali nierdzewnej i ekran dotykowy, który nie wymaga już stosowania osłony przed wodą.

Zgodnie z filozofią firmy LOMA tworzenia trwałych urządzeń, głowice detektorów metali IQ4 posiadają unikatowe niebieskie uszczelnienie, które umożliwia ich stosowanie w ekstremalnie trudnych warunkach – tam, gdzie są narażone na wibracje, wahania temperatury (np. przy kontroli zamrożonych produktów), mycie agresywnymi środkami chemicznymi lub wodą pod ciśnieniem.

Rozbudowana i udoskonalona funkcja Auto Learn („uczenia” urządzenia nowych produktów) znacznie skraca czas ustawiania i zapewnia długotrwałą pracę z optymalną czułością. Oznacza to, że wykrywacze metali IQ4 są gotowe do użycia praktycznie zaraz po zainstalowaniu, a proces konfiguracji wymaga mniej czasochłonnej uwagi operatora lub służb technicznych. Wydłużeniu ulega natomiast czas efektywnej pracy.

IQ4 został zaprojektowany zgodnie z zaleceniami najważniejszych kodeksów dobrych praktyk produkcyjnych – w tym IFS, BRC i innych surowych kodeksów sieci detalicznych – oferuje też możliwość zapewnienia zgodności z wymaganiami mogącymi pojawić się w przyszłości.
Systemy IQ4 wyposażono też w: zaawansowany system walidacji PVS (funkcję okresowej walidacji detektora na linii produkcyjnej) z opcją optymalizacji dla aluminium, kontrolę prędkości produktu oraz obsługę dostępu z zabezpieczeniem biometrycznym. Ponadto IQ4 współpracuje z oprogramowaniem TRACS przeznaczonym do raportowania i zapewnia wysoki stopień zgodności z zasadami części 11. FDA 21 CFR.

Najnowszą technologię IQ4 firmy LOMA zastosowano także w systemach zintegrowanych (zwanych w terminologii LOMA systemami combo) łączących w jednym urządzeniu wagę kontrolną dynamiczną i detektor metali lub system RTG.

Urządzenia zbudowane są ze stali nierdzewnej 304L – odporność na korozję czyni je bezpiecznym wyborem do kontaktu z żywnością i lekami. Wszystkie systemy mają zdolność uczenia się nowych produktów – w pamięci można zapisać do 100 pozycji o różnych charakterystykach i właściwościach. System przypisuje każdemu produktowi z listy optymalną dla niego częstotliwość pracy.

Toby Kemp, menedżer ds. marketingu globalnego w firmie LOMA SYSTEMS® komentuje: „Seria IQ4 to zwieńczenie naszej 50-letniej współpracy z przetwórcami, wielkimi sieciami detalicznymi i organizacjami takimi jak BRC. To ogromne doświadczenie pozwala nam rozumieć obecne i przyszłe wyzwania związane z kontrolą produktów w przemyśle. Jesteśmy przekonani, że IQ4 jest tym wykrywaczem najnowszej generacji, którego przemysł potrzebuje.”

„Naszym zamierzeniem było stworzenie najbardziej przyszłościowego detektora metali, najlepszego jaki stworzyliśmy kiedykolwiek i przygotowanego na nowe wyzwania mogące pojawić się w przyszłości. Jestem przekonany, że IQ4 to prawdopodobnie najlepszy obecnie na świecie kompletny system detekcji metali” – podsumowuje.

W Polsce pracuje około tysiąca systemów kontroli Loma Systems – wiele z nich w zakładach branży piekarniczej, a więc tam, gdzie warunki pracy są bardzo wymagające. Urządzenia firmy Loma należą w Polsce do najchętniej stosowanych detektorów metali. Dynamicznie rośnie także ilość instalacji systemów rentgenowskich Loma.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Pin It on Pinterest